آیا یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ در کسب و کار ضروری است؟

داشتن یک مذاکره موفق در کسب و کار به معنای استفاده از کلمات مناسب نیست. یکی از مهمترین متدهای موفقیت در بیزینس دارا بودن زبان بدن می باشد.

البته استفاده بجا از آن برای افراد دغدغه آور است. برای موفقیت در کسب و کار و طی نمودن پلکان صعودی یک بیزنس موفق باید مهارت های کاربرد زبان بدن را بدانیم.

۱۱ نکته درباره بهترین روش استفاده از زبان بدن

۱. به حرکات بدن طرف مقابل دقت کنید:

دقت کردن به حرکات طرف مقابل به معنای آن است که زبان بدن، تن صدا و رفتارهای او را تعریف کنید. (چگونه پاسخ های جراتمندانه در روابط و تعاملات بدهیم؟)

به عنوان مثال: چنانچه در زمان ارائه و معرفی یک محصول و یا عقد قرارداد، فرد مقابل به سمت جلو خم شود و حرکات شما را دنبال کند نشان دهنده آن است که از صحبت های شما رضایت دارد. ولی اگر دست به سینه نشسته باشد برای متوجه کردن او به خودتان تلاش کنید و مشکل را تشخیص دهید.

۲. با تکان دادن سرتان طرف مقابل را تایید کنید:

سیاستمداران و افراد موفق در کسب و کار به خوبی از این نکته آگاه هستند. این نکته عادت رفتاری باراک اوباما می باشد که حتی در مواردی که او با مخالفت افراد با خود روبرو است تماس چشمی خود را حفظ کرده و سرش را به علامت تایید تکان می دهد. این کار سبب فروکش کردن تنش ها و حتی در بحث های شدید سبب همگرایی افراد می گردد.

یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ

۳. به حرکات دست تان دقت کنید:

استرس و عصبی بودن افراد را می توان از دست هایشان تشخیص داد. زمانی که مذاکره می کنید اطمینان حاصل کنید که حرکت دستانتان نشان دهنده اعتماد به نفس باشد.

اگر دستان خود را در هم قفل کنید نشان دهنده عصبی بودن شماست. زمانی که می خواهید مطلبی را با اعتماد به نفس ذکر کنید بهتر است دست های خود را زیر سینه و انگشتانتان را به هم نزدیک نگه دارید. (چگونه احساس ارزشمندی و لیاقت را در وجودمان حس کنیم؟)

۴. محکم و صاف بایستید:

کنترل صورت، سر و دستانتان در حین مذاکره بسیار مهم است ولی در مورد پاها چه؟

برای نشان دادن آرامشتان پاهای خود را محکم بر زمین بگذارید. علاوه بر این سبب می شود طرف مقابل بفهمد که شما دمدمی مزاج نبوده و با او لجبازی نمی کنید. این سبب اعتماد به نفس بیشتر شما نیز می شود.

یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ

۵. آرامش خود را حفظ کنید:

مذاکره سبب تنش می شود، پس بهتر است مناسب ترین حالت بدن خود را انتخاب کرده تا تنش شما کمتر شود. این نکته را با صحبت آرام و دوستانه کامل کنید. همچنین سبب اعتماد بین طرفین و داشتن مذاکره موثرتری می شود. (چطور در جمعی که من را نمی شناسند آدم جالب و جذابی بنظر برسم؟)

۶. همیشه لبخند بزنید:

بسیار مهم می باشد که فضا زیاد تنش نداشته باشد. برای دست یابی به یک توافق موفق و پایدار راهی جز برخورد دوستانه طرفین وجود ندارد.

یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ

۷. گارد باز داشته باشید:

خود را خوشحال و با رضایت نشان دهید. گارد خود را باز گذاشته و علاقه مندی خود را نشان دهید. تمایل افراد به داشتن این احساس است که به توافق مورد نظرشان خواهند رسید.

امکان دارد آنان به تمام موارد دلخواه شان نرسند ولی این اطمینان را می خواهند که احساسات و افکارشان در مورد موضوع مورد بحث از طرف مقابل درک شود. در غیر این صورت کناره گیری می کنند.

یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ

۸. عصبی به نظر نرسید:

در زمان مذاکره آرام باشید. هر علامتی که نشان دهنده اضطراب شما باشد برای شما کارت قرمز است. پاهای خود را زیاد تکان نداده و بر زمین نکوبید. به صورت خود زیاد دست نکشید. (چگونه در تصمیمات دسته جمعی موضع خودمان را تعیین کنیم؟)

۹. حالت چهره تان نشان دهنده احساستان نباشد:

شما به یک Poker Face نیاز دارید (حالت چهره ای که افراد در بازی پوکر دارند تا طرف مقابل نتواند متوجه احساس آنان شود و بازی آنها را نخواند). هیچ گاه شبیه یک قهرمان به مذاکره نپردازید مگر اینکه دارای اسلحه باشید. کارتان را به انجام برسانید. اطلاعات قوی در دست داشته باشید و محافظه کار باشید.

یادگیری زبان بدن برای موفقیت های بزرگ

۱۰. صبور باشید:

در زمان مذاکره تصور کنید با مادر بزرگتان صحبت می کنید. باید تمرکز زیادی داشته باشید زیرا او آرام صحبت می کند و برای توضیح دادن حرف هایتان لازم است صبوری کنید زیرا مواردی که برای شما شفاف است (مانند برنامه های موبایل) به احتمال زیاد برای او عجیب می باشد. لبخند بزنید. با تمرکز بر طرف مقابل به نیازهای او دقت کنید. (چرا در زندگی به کرات احساس ناکامی و بدبختی می کنیم؟)

۱۱. همواره تماس چشمی داشته باشید:

نداشتن تماس چشمی در زمان مذاکره زیان بارترین فاکتور زبان بدن است. نداشتن تماس چشمی پیوسته نشان دهنده راحت نبودن و عدم اعتماد به نفس می باشد و این می تواند نقطه ضعف بسیار بزرگی برای یک مذاکره کننده خوب تلقی شود. (داستان موفقیت: از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید!)

منبع: زندگی برتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.