چگونه با تغییر در نحوه تفکر و عملکرد، زندگی خود را تغییر دهیم؟

تغییر و تحول پیرو یک روند ممتد می باشد و هیچ وقت از حرکت باز نمی ایستد. با توقف  تغییر و تحول، رشد و پیشرفت نیز از حرکت می ایستد.

شما نیازمند زمانی برای فکر کردن و بازتاب افکارتان در زندگی( لینک ص اول سایت) فردی تان هستید. چنانچه کل روز درگیر باشید، وقت کافی برای فکر کردن به اهدافتان نمی ماند چه برسد به اینکه با وارد عمل شدن زندگی تان را متحول کنید.در این مقاله به ذکر چندین متد مهم برای تغییر و تحول در زندگی می پردازیم.

۱. ریتم زندگی تان همراه با آرامش باشد:

بهتر است حرکتی آهسته به جلو داشته باشید تا بتوانید لذت زندگی را نیز درک کنید.

مشغولیت های غیرمهم علاوه براینکه شما را از تماشای مناظر زیبای زندگی بی نصیب می کند بلکه موجب از بین رفتن حستان نسبت به اینکه کجا هستید، قصد دارید به کجا بروید، و چه کاری می خواهید انجام دهید بشود. (۵ تغییر کوچک و مهم، پیش نیاز موفقیت و تغییرات بزرگ در زندگی)

۲. بخواهید که تغییر کنید:

تمایل به تغییر کردن الزامی می باشد. هیچ کس جز خودتان قادر نیست زندگی تان را تغییر دهد. چنانچه نخواهید تغییر کنید، هیچ چیزی نمی تواند شما را وادار به تغییر کند.

به همین جهت در ابتدا به خود گوشزد کنید که با تغییر کردن،از شرایط فعلی ام بهتر می شوم. هر چقدر هم که اکنون زندگی تان خوب باشد باز هم جای رشد کردن دارد. از طرف دیگر اگر زندگی تان بنظر خوب نمی آید، امیدتان را از دست ندهید، همیشه امید به بهتر شدن شرایط هست به خودتان بگویید که توانایی به جود آوردن تغییرات مثبت را در زندگی تان دارید. (داستان موفقیت: از یک سوراخ دوبار گزیده نشوید!!)

۳. حس مسئولیت پذیری داشته باشید:

یکی از «بایدهای » زندگی قبول مسئولیت می باشد. از سرزنش دیگران بخاطر اتفاقات بد زندگی تان دست بردارید. خانواده، دوستان، جامعه یا وضعیت بد اقتصادی را سرزنش نکنید. زندگی خوب یا بدتان به عملکرد فردی شما وابسته است. وقتی که در این موارد احساس مسئولیت کردید، آن زمان است که می توانید منتظر رخ دادن تغییرات بزرگی در زندگی تان باشید.(چگونه در مقابل فشارها و مشکلات زندگی منطقی و عاقلانه برخورد کنیم؟)

۴. یادآوری ارزش های اصلی خودتان:

هر فردی در اعماق قلبش به اصولی اعتقاد دارد. از خودتان بپرسید با ارزش ترین چیز زندگی تان چه می تواند باشد؟

برای داشتن یک زندگی موفق چه اصولی را باید داشته باشید؟ اینها ارزش هایی هستند که شما باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کرده، آنها را جستجو کنید و به خودتان یادآوریشان کنید.

۵. جستجو کردن دلایل مهم زندگی تان:

تغییر نیازمند غلبه کردن بر سکون حاکم بر زندگی می باشد بنابراین کار دشواری است. مانند یک شاتل فضایی که نیازمند یک موشک پرقدرت برای غلبه بر جاذبه زمین است. شما نیز نیازمند یک منبع پرقدرت انرژی هستید تا بر این سکون غلبه کنید. دلیل تغییرتان همان منبع انرژی می باشد. برای رسیدن به این دلایل فکر کنید چه چیزهایی برای تان اهمیت دارند.(نیروی انگیزش چیست و چطور می توانید خودتان را برانگیزید؟)

۶. جابه جایی افکار نیرو بخش با افکار محدود کننده:

یکی از بزرگترین موانع پیشرفت در زندگی افکار محدوده می باشند. درابتدا می بایست آنها را شناسایی کرده تا سپس بر آنها غلبه کنید.

برای شناسایی این افکار به دنبال افکاری باشید که با این عبارات شروع می شوند.

«من نمی توانم…»

«قادر نیستم که…»

«من هیچ وقت نتوانستم…»

«هیچ راهی وجود ندارد که…»

زمانی که در ذهنتان با یکی از اینها روبرو شدید، آن را نوشته و با یک تفکر نیرو بخش جایگزینش کنید. روبروی هر جمله منفی، جمله ای مثبت یادداشت کنید. (چگونه سطح انرژی های مثبت درونمان را افزایش دهیم؟)

۷. عوض کردن عادات خوب و بد:

باید نسبت به پیدا کردن عادت بد همچون افکار محدود کننده اقدام کنید.

آیا عاداتی دارید که همیشه مانع کار کردن شما می شوند؟

آیا رفتارهایی دارید که باید ترکشان کنید؟

بهتر است لیستی از آنها تهیه کنید. سپس به جای ترک کردنشان، آنان را با عادات مثبت جایگزین کنید. به عنوان مثال:

یکی از عادات بدتان تماشای زیاد تلویزیون است. به جای کم کردن مدت زمانش، انجام کار دیگری مثل مطالعه کردن را جایگزین کنید.

۸. برای خودتان الگویی داشته باشید:

یک کمک بزرگ به خودتان برای رسیدن به اهدافتان پیدا کردن یک الگو می باشد. می توانید از او راهنمایی بگیرید و سبب صرفه جویی در وقت و انرژی تان شوید. البته این انتخاب ساده ای نمی باشد و در ابتدا باید خود را به عنوان یک فرد قابل و مستعد به او نشان دهید. خود را فرد مفیدی نشان دهید، با کمک کردن به او در کارهایش نشان دهید که شاگرد زرنگی هستید، و ارزش سرمایه گذاری را دارید. (چرا برخی آدم ها زندگی غم انگیزی نصیبشان می شود؟)

تغییر در نحوه تفکر و عملکرد

۹. انتظاراتتان منطقی باشد:

از همان ابتدا در ذهنتان انتظارات منطقی را پرورش دهید. در مراحل اولیه کارتان ساده تر بوده ولی با جلوتر رفتن مشکلات بیشتر می شوند.

برای تغییر کردن نیاز به زمان دارید مخصوصا اگر طالب تغییرات دائمی در زندگی تان هستید. داشتن انتظارات منطقی، سبب مقاومت شما در شرایط سخت می شوند.

۱۰. حرکت مداوم داشته باشید:

اصلی ترین موضوع شروع کار می باشد. بعد از شروع کردن، قادرید با سرعت دلخواهتان حرکت کنید. مثل هل دادن ماشین، برای راه افتادن به نیروی زیادی نیاز دارد، ولی بعد از آن انرژی کمتری صرف می کند.

همیشه تلاش کنید زندگی تان بهتر شود، امروزتان بهتر از دیروز. و طبق گفته قبلی مان تا تغییر نکنید، انتظار رشد و پیشرفت نداشته باشید.

یادتان نروید دیدگاه خود را برایمان ارسال کنید چه بسا دیدگاه شما موضوعات خوبی برای مقالات بعدی باشد.

منبع: زندگی برتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.