چگونه تغییرات آرام بخش در ذهن و روان خود ایجاد کنیم؟

از اینکه در زندگی برتر با ما همراه هستید سپاسگزاریم. آیا تا به حال دریا را تماشا کرده اید؟ اگر آری، پس دریافته اید که امواج و آشفتگی ها فقط در سطح هستند. حتی در عمق زیاد هم از آشفتگی خبری نیست، حتی یک موج کوچک. زمانی که به عمق وجودتان رفته و آرامش را دریابید، به مرحله ای می رسید که در آن آشفتگی و ناآرامی جایی ندارد، در آنجا متوقف شوید، زیرا تغییرات از آنجا امکان پذیرند.

در این زمان چیزهای غیرمهم را دور بیاندازید، و در کمال ناباوری بدون ذره ای درگیری شاهد تغییر خودتان می شوید.

تغییرات آرام بخش در ذهن و روان

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی یعنی فرد دارای افکار و امواجی مثبت باشد و عینک خوش بینی به چشم داشته باشد. خوشبینی نقش کلیدی دارد. برطبق پژوهش ها، عمر افراد مثبت اندیش ۷ سال بیشتر از افراد منفی نگر می باشد. (چگونه سطح انرژی های مثبت درونمان را افزایش دهیم؟)

رابطه استرس، ذهن مغشوش و نیاز به تغییر:

استرس ها (تکنیک های آرام سازی ذهن در مواجه با بحران و مشکل سخت) و آلودگی های صوتی و ناهنجاری های دیگر که در زندگی شهرنشینی به آن دچار هستیم و موجب صدمات زیادی به دستگاه روانی ما می شود. به طورطبیعی انرژی ما تحلیل می رود واین زمان توانایی کافی برای حل مسائل و مشکلات را نداریم.عدم توجه و نداشتن آگاهی نسبت به آنچه که دستگاه روانی ما احتیاج دارد سبب درگیر شدمان با مسائلی می شود که به دنبال علت آن در بیرون از خودمان هستیم. مواردی چون افسردگی ، پرخاشگری و اضطراب در نتیجه بی توجهی به خویشتن خویش به وجود می آیند.

تنها عاملی که در زندگی تعامل روانی مان را به هم می زند مشکلات حاد نمی باشد. به عبارت دیگر وقتی سوخت لازم به دستگاه روانی ما نرسد سبب کج خلقی، اختلال در خواب، اختلال جنسی می شود. برخی اوقات یادمان می رود که باید آلودگی های ظرف درونمان را پاک کنیم و یا به عبارت دیگر، از ورودشان به ظرف درونمان خودداری کنیم. در واقع فراموش می کنیم که متولد نشده ایم که تنها سخت کار کنیم و خود را مجبور کنیم به تحمل استرس ها و فرو خوردن خشم های ناشی از اینکه در حل برخی مسائل ناتوانیم. هدف از به دنیا آمدنمان این نبوده که تلاش کنیم همیشه برنده باشیم و خودمان را درگیر تمام مسائل زندگی کنیم. (چرا دوست دارم اما نمی توانم عادت ها و سبک زندگی ام را تغییر دهم؟)

تغییرات آرام بخش در ذهن و روان

تغییرات مستلزم جراحی درونی است:

به طور معمول قبل از خارج شدن از خانه به قصد کار یا مهمانی به آراستگی خودمان می رسیم. لباس منزلمان را عوض می کنیم و با ظاهری آراسته می رویم. غیرممکن است کسی از این آراستگی خوشش نیاید.

چرا ما برای رفتن به یک مهمانی ساعات زیادی را به آراستگی خودمان اختصاص می دهیم ولی انرژی ای برای خویشتن خویش نمی گذاریم؟

چرا به یک کلاس آموزشی در مورد مباحث ارتباطی نمی رویم؟

همیشه می گوییم پول و وقت کافی برای آن نداریم! به همین دلیل است که  انجام جراحی روانی بیشتر از قبل الزامی می باشد. درست است در ابتدا ما باید بخش های مسئله دار ذهنمان را برداریم. ما باید برای افکار و باورهایمان به فکر چاره باشیم زیرا احساسات ما از افکارمان نشات می گیرد. ما باید چیزهای اضافی را از ذهنمان خارج کنیم. این حتی بسیار مهم تر از خارج کردن چربی ها از بدن می باشد. زیرا اگر از لحاظ ذهن و روان در شرایط مناسب و سالمی باشیم موجب می شود به خودمان  بیشتر احترام بگذاریم.

در اینجا به اهمیت بعد روانی به عنوان پیش نیاز بعد جسمانی می پردازیم. برای اینکه خودمان را دوست بداریم و از خودمان راضی باشیم جراحی خاصی لازم نیست همان گونه که تعریف خوشبختی به معنای رسیدن به وضعیت مناسب رفاهی و اقتصادی نمی باشد.

خوشبختی یک احساس خوشایند درونی می باشد نه یک وضعیت خاص. اگرقادر باشیم با شرایط اکنونمان احساس خوشبختی کنیم وقتی به اهداف و آرزوهایمان رسیدیم این احساس قوی تر خواهد شد. (تفاوت رضایت خاطر و خرسندی با خوشحالی و خوشبختی واقعی چیست؟)

تغییرات آرام بخش در ذهن و روان

آیا ما توانایی بهتر شدن را داریم؟

ما نقش مستقیم و گاه غیرمستقیمی در مسائلی که برایمان اتفاق می افتد داریم. کاری که باید انجام بدهیم این است که درارتباط با مسائلی که برایمان اتفاق می افتد بتوانیم نقش مان را پیدا کنیم و از خودمان بپرسیم که نقش من در این موضوع و یا رخ دادن این اتقاق چه بوده و آیا قادر به داشتن نقش بهتری هستم یا نه؟

تغییرات باعث استرس می شوند:

تغییر شغل، تغییر محل زندگی و … تغییرات درونی استرس زا هستند.زندگی ما براساس عادات قهری و جبری مان می باشد به همین دلیل دوست داریم که بدون تغییر بمانند. ما رفتار یکسانی را در شرایط مشابه براساس عادات رفتاری مان از خود نشان می دهیم. در نتیجه وقتی این عادات را تغییر می دهیم بعضا دچار احساس ناخوشایندی می شویم. (چرا در زندگی به کرات احساس ناکامی و بدبختی می کنیم؟)

به عنوان مثال، کسی که عادت دارد در اختلاف هایش همیشه برنده باشد وقتی بداند که برای حل اختلاف می توان رفتار دیگری را جایگزین کرد و گاهی لازم به گذشت است و این مفهوم باختن را نمی دهد در ابتدا حس خوشایندی ندارد او همیشه تلاشش براین بوده که موقعیت به نفع خودش باشد ولی اکنون می بایست این رفتار را تغییر دهد و کاملا طبیعی است که کار دشواری است ولی کافیست اولین گام برداشته شد. ما خیلی مواقع الزام به تغییر هستیم. با گذر زمان و بررسی رفتارهای مان و تعاملاتمان با دیگران و اثرات خوبی که  این تغییرات برجای می گذارند، رفتارهای جدید و بهتر در ما تقویت می شوند. همه این موارد نشان دهنده نیاز ما به تغییر کردن می باشد.

تغییرات آرام بخش در ذهن و روان

دکتر گلاسر درباره تغییر چه می گویید؟

نکته قابل توجه این می باشد که بسیاری از روان پزشکان معروف دنیا اساس درمان بیمارانشان را بر تغییر گذاشته اند. به گفته دکتر گلاسر: درمان در نتیجه تغییر در رفتار ایجاد می شود. آدلر تغییر را در انگیزش، راجرز تغییر در ادراک، آلیس تغییر در باورها، بک تغییر در شناخت و پرز تغییر در نیازها و علایق را پایه درمان افراد قرار می دهند.

در اینجا متوجه اهمیت تغییر می شویم. گاهی تغییر دادن در روش و سبک زندگی مان از ابتلای ما به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند در نظر بگیرید فردی نسبت به حل مسئله، کنترل خشم، روابط بین فردی موثر و رفتار جرات مندانه مهارت لازم را فرا گرفته و از آنها استفاده می کند در مقایسه با فردی که فاقد این مهارت ها می باشد می تواند بسیار موفق تر در مواجهه با مسائل زندگی برخورد کند. همه چیز آماده شروعی بهتر است. ما به تغییرات زیادی در همه ابعاد زندگی مان نیاز داریم. این تغییرات باید از خودمان شروع شود از درونمان نه بیرون. تغییرات مناسب درونی بستر تغییرات بیرونی را فراهم کرده بنابراین اولین گام را محکم برداشته و اعلام کنیم: من فرد غافلی نخواهم بود و شروع به تغییر می کنم.

یادتان نرود دیدگاه خود را برایمان ارسال کنید.

منبع: زندگی برتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 13 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.