چگونه احساس مثبتی در خودمان به وجود بیاوریم و خودمان را بهتر درک کنیم؟

آیا نسبت به خودتان احساس مثبتی ندارید و دیگر امیدی به توانایی های خودتان ندارید؟ اگر این طوراست باید به دنبال علت آن در افکار و ذهنیات خودتان باشید. تنها باید افکارتان را بررسی کنید تا متوجه شوید که همچنان می شود از زندگی لذت برد.

راهکارهایی برای افزایش احساس مثبت و امیدوار به خودمان

چگونه احساس مثبتی در خودمان به وجود بیاوریم و خودمان را بهتر درک کنیم؟

۱. نسبت به خودتان شناخت پیدا کنید:

نسبت به شناخت احساسات، اهداف و محدودیت هایتان اقدام کرده و در برخورد با آنها آرامش داشته باشید. این کار را می توانید از راه مطالعه، اندیشیدن و تفکر به خوبی انجام دهید. تلاشتان را در راستای پیدا کردن راه های شناخت خودتان و چیزهایی که موجب خوشحالی تان می شود قرار دهید. به جای سرکوب کردن نقاط ضعف تان آنها را بپذیرید و نسبت به رفع شان تلاش کنید. (پیشنهاد میکنم این مقاله رو مطالعه کنید چگونه احساس ارزشمندی و لیاقت را در وجودمان حس کنیم؟ )

۲. برای خودتان ارزش قائل شوید:

هرچند سخت است ولی به خودتان اطمینان کنید. رفتارتان نشان دهنده مراقبت از خودتان باشد. حتی در صورت نداشتن اطمینان همیشگی سعی کنید رفتار مثبتی را به دنیای اطرافتان بدهید.( آیا باید به باورها و اعتقادات خود بچسبیم یا گاهی رها کنیم و تغییر دهیم؟)

افزایش احساس مثبت

۳. به اندازه توانتان کار کنید:

همگی ما با سخت کوشیم و سعی در تامین رفاه خانوده مان داریم. ولی آنچه اهمیت دارد حفظ تعادل در زندگی می باشد. به طور معمول آنچه که در مورد امور مالی فکر می کنیم با چیزی که اتفاق می افتد متفاوت است. اگر برایتان کار کردن مهم تر از وقت گذراندن و لذت بردن از زندگی می باشد، باید اولویت های خودتان را دوباره مورد بررسی قرار دهید. (چرا کمال گرایی خوب نیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟)

۴. دوری کردن از افراد منفی:

هدفتان را دوری کردن از ارتباطات مسمومی که سبب ایجاد حس ناراحتی و عصبانیت در شما می شود و به حداقل رساندن ارتباطتان با افرادی که موجب ایجاد حس افسردگی در شما می شوند قرار دهید. برای مثال افرادی که پاسخ محبت را نمی دهند و یا افرادی که مدام در حال انتقاد از شما هستند.

افزایش احساس مثبت

۵. مثبت اندیش باشید:

همه ما تجربه از دست دان وقت مان را داریم ولی فرد موفق از شکستش تجربه کسب می کند و این شکست نمی تواند بر او غلبه کند. چنانچه بتوانید توانایی های خود را افزایش داده و نقش مثبتی را ایفا کنید قادر خواهید بود وضعیت های منفی زندگی تان را به مثبت تبدیل کنید. ( چگونه در تصمیمات دسته جمعی موضع خودمان را تعیین کنیم؟)

۶. ورزش کنید:

داشتن رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی مثل پیاده روی آهسته یا کار کردن، موجب کاهش اضطراب شده و به روحیه تان طراوت می بخشد. ورزش موجب ترقی  توانایی های سرکوب شده ذهنتان میشود. ورزش به شما حس برتری طلبی و آزادی  می دهد. و همچنین به شما احساس مفید و توانا بودن را می دهد.

افزایش احساس مثبت

۷. زمانی را با خودتان خلوت کنید:

دو بخش مهم زندگی که سبب تقویت روحیه می گردد شامل لذت در جمع دوستان و تنهایی می باشد. زمانی را به تنهایی با خودتان بگذرانید. در این زمان با فکر کردن به جملات درونی تان، در صورتی که در بدگویی آنها زیاده روی کرده اید آنها را کم کرده و به نکات مثبت خود توجه کنید. ( تفاوت رضایت خاطرو خرسندی با خوشحالی و خوشبختی واقعی در چیست؟)

۸. به دیگران کمک کرده و از آنان نیز طلب کمک کنید:

زمانی که مشکلات زیادی دارید، به دیگران نشان دهید که کمک آنها موجب از بین رفتن اضطرابتان می شود. در مسائل اجتماعی یا کمک کردن به دوستان، کمک بلاعوض نیز به سودتان می باشد و سبب به وجود آمدن احساسات مثبت می شود. افرادی را پیدا کنید که در وقت مشکلات از آنان مشورت بگیرید. و اگر همچنان بعد از مشورت از آنها، مشکلتان به قوت خود باقی بود، می توانید از یک متخصص مشاوره بگیرید.

افزایش احساس مثبت

۹. داشتن ارتباط:

در مورد احساساتتان با خانواده و دوستان صحبت کنید و به دقت به جواب آنها گوش بسپارید. هرگز خودتان را در فشار منگنه ای که بر اثر بیان نکردن احساساتتان است قرار ندهید.

یادتان نرود دیدگاه و نظرات خود را برایمان ارسال کنید چه بسا نظرات شما موضوعات مناسبی برای مقالات بعدی باشند.

منبع: زندگی برتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 7 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.