چگونه مجموعه ایی از لغات و تمثیل ها به محاورات ما شکل و نظم می بخشند؟

هم کلمات و هم مجموعه خاصی از لغات که به عنوان تمثیل از آنها استفاده می کنیم تاثیر دگرگون کننده ای بر عواطف ما می گذارند.

به عنوان مثال: اینکه بگویید (از دست فلانی عصبانی هستم) و یا (فلانی از پشت به من خنجر زد) کدامیک از این دو جمله تاثیر بیشتری دارد؟

به طور حتم جمله دوم، قوی تر است.

رابطه بین تمثیل و تشبیه چیست؟

وقتی در حال استفاده از تمثیل هستیم، واقعه اصلی را نمی گوییم، بلکه تشبیهش می کنیم به چیز دیگری. که این تمثیل ها از خود واقعیت قوی تر می باشند. فلانی واقعا چه کاری انجام داده؟

به عنوان مثال: فقط پیمانش را شکسته، اما این به معنای خنجر زدن از پشت به کسی نمی باشد. (حذف پارازیت های ذهنی مرور مداوم گذشته بی فایده)

شما برای بیان تجارب ناراحت کننده چه تمثیل هایی را به کار می برید؟ تیتر

یادگیری یعنی ایجاد رابطه بین آنچه که قبلا درک کرده اید و چیزی که برایتان جدید است. که بدین منظور می توان تمثیل را بکار برد.

شما بنابر عقیده تان احتمالا بزرگ بودن حضرت مسیح به عنوان یک معلم را می پذیرید. او چگونه دیگران را تعلیم می داده؟

با استفاده از تمثیل زمانی که او به ماهیگیر نگفت (می خواهم تو مردم را به دین مسیح دعوت کنی) بلکه گفت (از تو می خواهم که صیاد انسان ها باشی) با بکارگیری تمثیل صید(کلمه ای که قبلا معنی اش را درک کرده اید) و ارتباطش با مفهوم تازه کلمه( دعوت به دریافت کردن) بدین شیوه روش کار را به او یاد داد. استفاده از تمثیل سبب برطرف شدن سوء تفاهم و روشن شدن مطلب می شود.

از این به بعد اگر مطلبی را متوجه نشدید، بپرسید (مثل چی؟ ممکن است مثالی بیاورید؟)

کاربرد تمثیل در جنبه های مختلف زندگی

ما دائما در حال استفاده از تمثیل برای بیان جنبه های مختلف زندگی هستیم، هرچند که این کار را ناخودآگاه انجام می دهیم. چهارچوب زندگی مان از تمثیل تشکیل شده است. به عنوان مثال اگر از شما سوال کنم( زندگی چیست؟ چه تمثیلی برایش می آورید؟) به عقیده عده ای ممکن است نبرد باشد و عده دیگری آن را به بازی یا آزمون تشبیه کنند. اینگونه تمثیل ها کلی هستند زیرا جنبه های مختلف زندگی را همزمان تحت تاثیر قرار می دهند.

اگر دیدتان به زندگی این باشد که (زندگی نبرد است) زندگی در نظرتان چگونه خواهد بود؟ زندگی سخت است، و امکان شکست خوردن و کشته شدن هست. فردی که با او در خیابان برخورد می کنیم امکان دارد با ما دشمن باشد. (تکنیک موثر افزایش تمرکز، کاهش فراموشکاری و آرام سازی ذهن)

اگر به زندگی به دید یک بازی نگاه کینم چه؟ می تواند یک تفریح باشد. اگر به عنوان موسیقی به آن نگاه کنیم چه؟ امکان دارد دارای ضرباهنگ باشد. بکارگیری کدام تمثیل درست می باشد؟ احتمالا هر تمثیلی در جای درست خود مفید می باشد.

زمانی باید به زندگی به عنوان بازی نگاه کنیم تا سبب شادی مان شود. گاهی نیز زندگی را سفری مقدس بدانیم تا بتوانیم شکرگذار نعمت هایی چون دوستان و خویشان یا فرصت های زندگی مان باشیم.

گاهی نیز مخصوصا در زمان مصبیت باید به زندگی به عنوان آزمون نگاه کنیم تا بتوانیم معنای مثبتی به آن بدهیم. با استفاده از هریک از این تمثیلها، نحوه تفکر، احساس و واکنشتان در مورد آن اتفاق دچار تغییر می شود. (مقایسه کردن ممنوع: آموزش تکنیک مقایسه کردن سالم و مثبت خود با دیگران)

رابطه تمثیل ها و معنای واقعی زندگی

چه تمثیل های مثبتی که بیان کننده معنای واقعی زندگی ست را برای تعریفش می توانید بکار ببرید؟ آنها را یادداشت کنید.

از نظر شما مواجهه با مشکلات زندگی امکان دارد (بالا رفتن از نردبان موفقیت) باشد و یا( تلاش کردن برای بیرون نگهداشتن سرتان از آب). و به احتمال زیاد وقتی اصطلاح (پرواز کردن) را به جای (سینه خیز) رفتن بکار می بریم تصویر دیگری از زمان در ذهنتان نقش می بندد.

چه تمثیل هایی برای بیان کارهای روزمره تان بکار می برید؟ این تمثیل ها چه احساسی به شما می دهند؟ استفاده از چه تمثیل های جدیدی سبب شیرینی بیشتر زندگی تان می گردد؟

تمثیل سبب امید در انسان می شود. زمانی که اوضاع به هم ریخته است، اغلب افراد بر این باورند که همیشه اوضاع اینگونه می ماند. شاید بتوانیم تمثیل بهتری را بکار ببرید. به عنوان مثال: (زندگی فصل های مختلفی دارد و اکنون زمستان است) همچنین فراموش نکنیم که در زمستان عده ای اسکی بازی کرده و عده ای دچار یخ زدگی می شوند! و همچنین بعد از هر زمستان، بهار می آید! همین طور که بعد از هر روز شب فرا می رسد.

خورشید بالا می آید و می توان بذرهای تازه ای بکاریم. سپس تابستان و بعد پاییز و فصل برداشت می شود. گاهی انجام کارها طبق برنامه امکان پذیر نیست. اما اگر اطمینان به جابه جایی فصل ها داشته باشیم می فهمیم که نوبت به برداشت محصول هم می رسد.

(یک تکنیک موثر برای آرام سازی ذهن در مقابل رفتار بد دیگران و فشارهای محیطی)

اگر فکر می کنید که چیزی( باعث عقب ماندنتان می شود) یا (دیواری) مانع پیشرفتتان شده، تمثیل هایی را که بکار می برید بررسی کنید. زیرا این تمثیل ها مانع بهره مندی شما از منابع و امکانات برای حل مشکلاتتان می شود.

این البته مقابله سختی است با چیزی نامریی که باعث عقب افتادن شما شده است. چون خودتان این تمثیل را به کار برده اید خودتان نیز باید آنها را جا به جا کنید.

اگر احساس (مشت کوبیدن به دیوار) دارید چرا به جای آن با مته سوراخش نمی کنید؟ یا از آن بالا بروید؟ یا چرا در را باز نمی کنید تا از آن رد شوید؟ یا به آن به عنوان پلکانی سنگی نگاه نمی کنید؟

چگونه با تغییر تمثیل ها روش رودررویی با مشکلات نیز تغییر می کنند؟

برای یادآوری نیروی پشتکار به خودتان به تمثیل سنگ تراش دقت کنید. چگونه سنگ بزرگی را شکسته و به آن شکل جدیدی می بخشد. او قادر به تراشیدن هر سنگ سختی است. ضربه اول حتی باعث خراش سنگ هم نمی شود، اما او صد یا هزاران ضربه به آن می کوبد. حتی به تلاش ادامه می دهد در زمانی که کارش بیهوده به نظر می رسد. زیرا درک کرده است که فوری به نتیجه نرسیدن به معنای پیشرفت نکردن نیست. بنابراین به کارش ادامه می دهد. و زمان شکستن سنگ می رسد. آیا فقط با ضربه آخر سنگ می شکند؟ البته خیر. شکستن نتیجه تلاش مداوم او می باشد.

آیا قادر به استفاده از این تمثیل در زندگی تان و افزایش تلاشتان هستید؟

با تغییر دادن هر تمثیل کلی، نظرتان در مورد زندگی سریعا تغییر می کند.

فردی که در سمیناری مدام در حال شکایت از همه چیز است، مثلا: هوای اتاق گرم یا سرد است، نفر جلویی قد بلندی دارد و غیره. اکثر شرکت کنندگان او را به عنوا یک معضل می بینند. اما در اینجا می توان موضوع را درک کرد و سعی در پیدا کردن تمثیلی که موجب ناراحتی همه شده است کرد.و نهایتا پیدایش کنیم: (ترک های کوچک کشتی را غرق می کند).

اگر اعتقاد شما نیز بر این باشد که اشکالات کوچک سبب غرق شدن کشتی تان می شود آیا به گونه ای دیگر رفتار می کردید؟

می توان به آن فرد در سمینار یک تمثیل کلی جدید آموخت که منجر به تغییر رفتارش شود و افراد دیگر در سمینار احساس آرامش بیشتری کنند.

آیا شما تمثیلی دارید که کشتی تان را غرق کند؟

امکان پذیر نیست تمثیل در یک زمینه (مثل شغل) را در زمینه ای دیگری (مثل روابط) به کار ببریم.( تکنیک آرام سازی ذهن در مواجه با بحران و مشکل سخت)

داستان

مردی که از نظر عاطفی هیچ ارتباطی با خانواده اش ندارد هرگز احساسات واقعی اش را بیان نمیکند و تنها آنان را راهنمایی می کند او در برج کنترل هواپیما کار می کرد! در واقع شغلش ایجاب می کرد که همیشه و در همه حال حتی در مواقع خطر خونسرد باشد. اگرچه برای اداره شغلش این طرز فکر الزامی بود ولی کاربردی در زندگی خانوادگی اش نداشت.

آیا تمثیل هایی دارید که نیاز به عوض شدن داشته باشند؟

آیا براساس این اطلاعات قادر به کمک کردن به یکی از دوستانتان هستید؟

با به کارگیری این تمرین تمثیل های خود را پیدا کرده و بر آنها تسلط پیدا کنید.

۱- چند تمثیل تان در مورد زندگیتان یادداشت کرده، بررسیشان کنید و از خودتان سوال کنید (اگر زندگیم اینگونه باشد احساسم در برابر آن چیست؟) محاسن و معایب تمثیل را مشخص کنید.

۲- تمثیل هایی را در مورد چند جنبه مهم زندگیتان (مثل روابط یا شغل) یادداشت کنید.آیا این تمثیل ها باعث ضعفتان می شود یا قوت؟ آگاهی از اینگونه تمثیل ها سبب تغییرشان می گردد.

۳- برای زندگی و جنبه های مهم آن تمثیلی تازه بیاورید.

۴- و بنا برآن بگذارید که زندگیتان در یک ماه آینده براساس این تمثیل های تازه باشد. به عنوان مثال به طور مداوم به خود بگویید که شغل یعنی …

گاهی اوقات بهترین روش کمک به افراد، تمثیل می باشد. یادتان باشد دیدگاه خود را برایمان ارسال کنید، چه بسا دیدگاه شما موضوعات خوبی برای مقالات بعدی باشند.

منبع: زندگی برتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − نه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.